Aparat na zęby po czterdziestym roku życia

Braces_smile_purpleKrzywe zęby to nie tylko problem estetyczny. Wiele osób zastanawia się jednak, czy warto prostować je po przekroczeniu czterdziestego roku życia. Odpowiadamy, że tak i udowadniamy dlaczego.

Krzywe zęby trudno utrzymać w czystości
Nierówny zgryz to zawsze trudność z utrzymaniem zębów w czystości. Zęby, które nachodzą do siebie i przylegają do swojej powierzchni bardzo trudno jest dokładnie wyczyścić z resztek jedzenia. W takie miejsca nie dotrze ani szczoteczka do zębów, ani nawet nic dentystyczna. Takie niedoczyszczone zęby są natomiast bardzo silnie narażone na powstawanie próchnicy. Tutaj pojawia się jednak kolejny problem: kiedy jeden ząb nachodzi na drugi, oznaki psucia się jest dostrzec bardzo trudno. W efekcie do stomatologa trafiamy w momencie, kiedy próchnica jest już bardzo mocno zaawansowana.

Wyprostowanie zębów to zdecydowanie łatwiejszy do nich dostęp. Dzięki temu możliwa staje się prawidłowa higiena jamy ustnej, która hamuje nie tylko rozwój próchnicy, ale również kamienia nazębnego.

Nieprawidłowy zgryz to trudności z trawieniem, a nawet większa skłonność do tycia!
Osoby, które mają krzywe zęby nie przeżuwają pokarmu tak dokładnie jak ci, którzy mogą pochwalić się idealnym zgryzem. Połykanie zbyt dużych kawałków jedzenia prowadzi natomiast do trudności z układem trawienia. Dodatkowo po zjedzeniu posiłku bardzo szybko pojawia się ponowne uczucie głodu. Nieprawidłowy przebieg procesu trawienia to z kolei wolniejsze odczuwanie głodu. Przekłada się to więc na spożywanie większych ilości pokarmu, a tym samym – tycie.

Nieprawidłowy zgryz a paradontoza
Zęby, które zachodzą na siebie nie są dokładnie czyszczone. Powiedzieliśmy to już wyżej. Zwiększa to ryzyko odkładania się płytki nazębnej, która nie może zostać dokładnie usunięta. To z kolei prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, który prowadzić może do paradontozy.

Kamień, które nie zostanie usunięty zajmuje coraz większą powierzchnię zębów. W końcu zaczyna jakby wciskać się pod dziąsła, co prowadzi do ich odsłonięcia. Stają się one czerwone, bolesne, często spuchnięte. W trakcie szczotkowania pojawia się krew. Jeżeli stan ten nie zostanie w porę zatrzymany, rozwinie się paradontoza. Jest to trudna w leczeniu choroba, która może prowadzić nawet do utraty zębów.

Przed wstawieniem implantów
Prostowanie zębów zaleca się również przed wstawieniem implantów. Często bowiem krzywy zgryz sprawia, że wstawienie implantów, a nawet mostów protetycznych okazuje się być niemożliwe, kiedy zęby są zbyt ciasno stłoczone. Noszenie aparatu ortodontycznego sprawia, że przestrzeń na implant zostaje wytworzona.

Koszty
Prostowanie zębów wiąże się z bardzo dużymi nakładami finansowymi. Trzeba jednak pamiętać, że w dalszej perspektywie wydatek taki się nam opłaca. Zęby jest łatwiej wyczyścić, zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy oraz groźnej paradontozy. Paradoksalnie aparat pozwala nam się zaoszczędzić całkiem niemałe sumy pieniędzy. Nie należy więc rezygnować z zakładaniu aparatu nawet wtedy, kiedy czterdzieste urodziny mamy już za sobą.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.