Czy usuwać ósemki?

W kwestii tzw. zębów mądrości narosło bardzo wiele mitów oraz sprzecznych opinii. Zasadniczo: ilu dentystów, tyle opinii. Nie brakuje głosów zalecających profilaktyczne, jak najszybsze usuwanie ósemek zanim pojawią się jakiekolwiek dolegliwości. Inni specjaliści twierdzą, że nie ma konieczności ruszania zębów, póki nie zaczną nastręczać problemów. Jaka jest prawda?
Kiedy i dlaczego pojawiają się zęby mądrości?
Zęby mądrości to nazwa potoczna. Pojawiają się w jamie ustnej późno, gdy w pełni ukształtowana jest już cała szczęka. Wyrastają jako trzecie zęby trzonowe, zwykle u osób pomiędzy 15. a 25. rokiem życia. Sprawiają jednak kłopot również osobom starszym. Jako że są ostatnimi zębami stałymi, często nie ma na nie wystarczającego miejsca. Zdarza się bowiem, że rosną pod nienaturalnym kątem, bywa, że układają się w pozycji leżącej, co sprawia, że podrażniają od wewnątrz policzek, opierają się o siódemki, bądź zostają uwięzione przez inne zęby lub kość. Nie tylko nie spełniają wtedy swojej roli, lecz powodują bardzo silny ból.
Ósme zęby to pozostałość po naszych przodkach. Podobnie jak w przypadku innych atawizmów nie występują u wszystkich osób. Nie u wszystkich także ich wyrastanie generuje dolegliwości.
Usuwać czy nie?
Panuje powszechna opinia, że ósemki są bardziej podatne na próchnicę niż inne zęby. Rzeczywiście, można zauważyć takie tendencje, wiążą się one jednak raczej z tym ze względu na ich położenie, pacjenci często skarżą się na trudności z higieną.
W trakcie wyrzynania ósemki znajdują się niżej niż płaszczyzna zgryzu, co sprawia, że resztki pokarmu często zalegają właśnie w tym miejscu. Czasami trudno także w pełni doczyścić to miejsce za pomocą szczoteczki, a nawet języka. Jako zęby atawistyczne często nasze ostatnie trzonowce mają nieregularny kształt, który dodatkowo utrudnia czyszczenie. Wszystko to sprawia, że ósemki rzeczywiście mogą nastręczać więcej problemów stomatologicznych niż inne zęby stałe.
Zatem: usuwać czy nie? To kwestia indywidualna. Jeśli pacjent jest w stanie zapewnić odpowiednią higienę, ząb nie sprawia bólu, a ortodonta nie widzi problemu, można ósemkę utrzymać, a w przyszłości nawet wykorzystać w protetyce.
Wskazania do usunięcia
Ósemka powinna zostać usunięta w sytuacji, gdy wyrosła pod kątem nienaturalnym, wskutek czego nie spełnia swojej roli, zaś nieprawidłowe ułożenie zęba sprawia ból, powoduje stan zapalny, a nawet – opierając się o inne zęby – generuje wady zgryzu, rozpychając pozostałe zęby.
Innym przypadkiem jest tylko częściowe wyrośnięcie zęba. To sytuacja niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ wówczas między wystające fragmenty wdostają się resztki jedzenia, które trudno usunąć podczas codziennej higieny jamy ustnej. Nieusunięte pozostałości pokarmów sprzyjają namnażaniu bakterii i stają się przyczyną stanów zapalnych czy silnego bólu.
Zdarzają się też sytuacje, gdy wyrzynanie ósemki zostaje zatrzymane całkowicie. Zazwyczaj dzieje się to na skutek złego umiejscowienia – wówczas ukryty w dziąśle ząb naciska na sąsiadujący. W przypadku zaniedbania może to doprowadzić do konieczności usunięcia zarówno kłopotliwej ósemki, jak i uszkodzonej.

Nieprzyjemnych niespodzianek związanych z zębami mądrości można jednak uniknąć. Warto na bieżąco kontrolować stan zębów u stomatologa i po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów podjąć odpowiednie kroki. Decyzję o usunięciu zęba – chirurgicznym bądź tradycyjnym – każdorazowo podejmuje dentysta w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.