Jak dbać o zęby malucha? Jakie są najczęstsze problemy?

urlW przypadku higieny jamy ustnej u dzieci wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku i przede wszystkim: jak? Zęby młodego dziecka, zęby mleczne, są znacznie bardziej podatne niż stałe zęby na działanie próchnicy oraz innych chorób. Ważne jest, aby rodzice od jak najmłodszych lat wyrabiali w dziecku odruch mycia zębów nawet nie po każdym posiłku, ale przynajmniej dwa razy dziennie. Dzieci powinny być również świadkowe zagrożeń, które płyną nie tylko z braku higieny, ale również z powodu spożywania nieodpowiednich produktów spożywczych. jak rozmawiać z dzieckiem o higienie jamy ustnej?

Rozmowy o tym, że o zęby należy dbać warto rozpocząć wcześnie – już w wieku 3-4 lat dziecko jest w stanie zrozumieć proste informacje związane z higieną. Każdy rodzic może posiłkować się specjalistycznymi książeczkami, w których opowiedziane jest przy pomocy obrazków jak istotne jest mycie zębów. Rodzice powinni również opowiedzieć o tym, że istnieją składniki, które przyczyniają się do rozkładu ząbków – chodzi o cukry, zawarte przede wszystkim w słodyczach. Tu jednak ważna uwaga – często rodzice przekonują dzieci, iż jedzenie słodyczy sprawi, iż zęby wypadną. Takie zachowanie jest kompletnie niewychowawcze i prowadzi wyłącznie do traumy u dziecka. Jeśli dziecko lubi słodycze warto po prostu ograniczyć ich spożywanie. To powinno rozwiązać problem. Warto przedstawić dziecku produkty, których takich cukrów posiadają w nadmiarze: mogą być to słodkie napoje i inne produkty. Kolejnym krokiem będzie wybranie z dzieckiem ze sklepu innych produktów, równie smacznych, które są znacznie zdrowsze dla ząbków. Jakie mogą być to produkty? Z pewnością warzywa i owoce – soczyste, świeże, pełne witamin. Wiele rodziców stawia również na produkty pełne wapnia, gdyż to właśnie w okresie dziecięcym przyswaja się go najwięcej. Kolejnym ciekawym produktem mogą okazać się suszone owoce i warzywa – są dobre dla ścierania kamienia nazębnego, posiadają błonnik i wiele mikroelementów niezbędnych dla budowania odporności szkliwa.

Kolejnym istotnym elementem są regularne kontrole u stomatologa. Wielu rodziców martwi się o te sprawy, gdyż dla nich samych wizyty u dentysty nie kojarzą się dobrze. Tu na rodziców czeka jednak pułapka: kiedy sami się martwią, strach jest wyczuwany przez dzieci i wiedzą one, że być może czeka je coś nieprzyjemnego. Warto więc wybierać gabinety dostosowane dla dzieci, w których pracują stomatolodzy specjalizujący się w pracy z dziećmi. W tego rodzaju placówkach nie brakuje wysokiej jakości sprzętu, ale przede wszystkim przyjemnej atmosfery. Ściany pomalowane są na ciepłe kolory, nie brakuje tam również bajkowych plansz dla dzieci. Często te plansze służą jako materiał dydaktyczny dla samych stomatologów. Wykorzystanie tego rodzaju sprzętu jest bardzo istotne szczególnie w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym.
Rodzice mogą posiłkować się również licznymi kolorowankami lub zabawnymi aplikacjami na telefon czy komputer, w których młodociani gracze dbają o bezpieczeństwo wirtualnych zębów.

Related Post


Podziel się artykułem

Podobne artykuły

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.