Jak dbać o zęby naszych dzieci – najważniejsze zasady

urlNie od dzisiaj wiadomo, że o zdrowe zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Im szybciej dzieci zostaną nauczone właściwego postępowania, tym dla nich lepiej, a właściwie lepiej dla stanu ich uzębienia. Jeszcze nie tak dawno mówiono, że mleczaki, jako pierwsze zęby, nie wymagają szczególnej staranności i ochrony. Obecnie przeprowadzane badania wskazują, że są poglądy błędne i nieadekwatne do stanu faktycznego. Pierwsze zabiegi higieniczne przeprowadza się u dziecka, które w ogóle nie ma jeszcze ząbków. Dziąsła dzieci dobrze jest bowiem przecierać letnim naparem z rumianku ewentualnie czystą wodą. Na dość wczesny czas należy zaplanować pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego. Zróbmy to w momencie, kiedy nasze dziecko nie ma żadnych problemów z bolącym zębem. Chodzi przede wszystkim o pokazanie maluchowi gabinetu i wyjaśnienie, po co chodzi się do stomatologa. Potem takie wizyty należy powtarzać co pół roku. Są to wizyty kontrolne.
Do rodziców należy nauczenie dziecka właściwych zachowań higienicznych. Przede wszystkim maluch musi się nauczyć, że mycie zębów jest tak samo ważne jak mycie rączek i buzi. Na początku lepiej używać dziecięcych szczoteczek, ale bez pasty. To rodzic pokazuje i sam myje zęby dziecka. Dopiero z czasem dziecko potrafi tą czynność wykonać samodzielnie. Najtrudniejsze będzie dla niego płukanie jamy ustnej. Z czasem czynność mycia zębów będzie czymś naturalnym. Dobrze, by była to miła zabawa. Wskazane jest więc kupowanie kolorowych szczoteczek, smakowa pasta lub inne gadżety, które zachęcą do wykonywania tej czynności. Szczoteczki powinny być też co pół roku zmieniane. Trochę starszemu dziecku możemy zafundować szczoteczkę elektryczną. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy i jak dziecko radzi sobie z czynnością mycia zębów. Tak, jak w przypadku dorosłych, zęby myje się dwa razy dziennie. Lepiej wybrać pastę z niewielką dawką fluoru.
Na stan uzębienia ogromny wpływ ma właściwa dieta. Pediatrzy i dietetycy nie raz podkreślali, że powinna był ona uboga w cukry proste. Oczywiście nie chodzi o to, by dziecko w ogóle nie jadło słodyczy. Nie należy jednak dopuszczać do tego, by miało do nich nieograniczony dostęp. Cukry proste nie występują tylko w słodyczach, ale i np. w sokach. Te ostatnie są szczególnie groźne, bo uszkadzają szkliwo zębów, ze względu na obecność kwasów. Dziecko nie powinno też zbyt długo ssać smoczka, gdyż może dojść do powstania wady zgryzu. Po roku smoczek powinien być całkowicie odrzucony.
Próchnica jest jedną z najpoważniejszych chorób zębów. Występuje z równą regularnością u dorosłych i dzieci. W przypadku dzieci, za jej występowanie odpowiada nie tylko niewłaściwa dieta, ale i złe nawyki higieniczne. Czymś absolutnie niedopuszczalnym jest na przykład podawanie dziecku przedmiotów, które mogą być zanieczyszczone śliną osób dorosłych. A tak się przecież dzieje, kiedy bierzemy do ust smoczek, które następnie przekazujemy naszemu maluchowi. Podobnie jest z jednoczesnym używaniem tych samych sztućców, kubków. Próchnica jest chorobą zakaźną, więc może być przenoszona, nawet przez pocałunek. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad higienicznych, nasze dziecko będzie miało piękne i zdrowe zęby.

Related Post


Podziel się artykułem

Podobne artykuły

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.