Jak zachęcić dziecko do higieny jamy ustnej?

pedodoncjaRegularna higiena oraz kontrolowanie stanu jamy ustnej u dziecka jest obowiązkiem każdego rodzica. W dobie silnie przetworzonych pokarmów, które zawierają w sobie wiele cukrów oraz nie wymagają gryzienia stan zębów naszych podopiecznych drastycznie się pogarsza. Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Jak regularnie sprawdzać stan uzębienia dziecka? Jak zachęcić dziecko do regularnych wizyt u stomatologa?

Jak dbać o ząbki dziecka w domu?

Bez wątpienia jedną z najbardziej sprawdzonych metod na zaszczepienie w dziecku obowiązku mycia ząbków jest… rutyna! Każdego dnia, rano i wieczorem, musimy z dzieckiem poświęcić kilka minut na wspólne mycie zębów. Rodzice powinni świecić przykładem w tym wypadku -ważne jest, aby dziecko miało świadomość, iż myce ząbków pozwoli zachować ich zdrowie i ładny wygląd. Rodzice mogą również skorzystać z licznych pomocy dydaktycznych dostępnych w sieci. Wiele rodziców wykorzystuje tabele do kolorowania – najczęściej są w nich okienka, które dziecko koloruje po porannym i wieczornym szczotkowaniu zębów.

Kolejnym rozwiązaniem może być skorzystanie z programów edukacyjnych. Obecnie w sieci znaleźć można wiele ciekawych materiałów związanych z codzienną higieną – są one kierowane właśnie do dzieci. Najczęściej są to animowane bajki lub aplikacje na komórkę czy komputer, w których pokazane są sposoby szczotkowania oraz wielokrotnie zobrazowany jest również problem próchnicy.

Przybory dla dziecka

Aby skuteczniej zachęcić dziecko do szczotkowania zębów, warto wykorzystać kolorowe przybory. W sklepach z pewnością znajdziemy wiele oryginalnych i kolorowych szczoteczek do zębów, nierzadko ozdobionych motywami z ulubionych bajek maluchów. Tego rodzaju akcesoria z pewnością staną się najlepszymi sprzymierzeńcami rodziców w walce o zdrowe zęby dziecka. Do szczoteczki warto znaleźć kolorowy kubeczek do płukania ust.

Poza szczoteczką warto również postawić na odpowiednio dobraną pastę do zębów. O pasty dla dzieci pytajmy w drogeriach oraz w aptekach – to najlepsze miejsca, aby znaleźć profesjonalny produkt dopasowany do potrzeb dziecka. Pasty te zazwyczaj posiadają słodki, owocowy smak, który dodatkowo zachęca dziecko do szczotkowania zębów. Produkty te nie są również groźne w przypadku połknięcia.

Dzieci zazwyczaj bardzo niechętnie odwiedzają lekarzy specjalistów – wizyty takie kojarzą im się z dyskomfortem. Dlatego tak ważne jest, aby już od młodego wieku wybrać odpowiedniego stomatologa, który będzie odpowiednim specjalista dla naszego dziecka. W Polsce coraz więcej dostępnych jest stomatologów, którzy specjalizują się w pracy z małymi dziećmi. Osoby takie nie tylko wiedzą, jak skutecznie zachęcić dziecko do współpracy,a le również dysponują w gabinecie odpowiednimi rekwizytami, które zainteresują dziecko i pozwolą mu się odprężyć. Takie gabinety najczęściej wyposażone są w maskotki, niewielkie stoliczki do rysowania, kredki, kolorowe tablice z rysunkami jak szczotkować zęby i wiele innych. Taki wystrój wnętrza z pewnością pozwoli na znacznie lepszą atmosferę podczas wizyty stomatologicznej.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2017 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.