Jak zachęcić dziecko do wizyty u stomatologa?

dentist-480106-mWiele rodziców drży na myśl o pierwszej wizycie u stomatologa swojego dziecka. Pomimo, iż wizyta ta ma na celu najczęściej kontrolę uzębienia i sprawdzenie, czy zęby prawidłowo się wyżynają, poprzez swoje złe doświadczenie wielokrotnie stres związanych z dentystą przenosi się również na dzieci. Wiele rodziców popełnia również spory błąd, kiedy postanawia dziecko straszyć dentystą. To bardzo złe nastawienie, które od samego początku będzie skutkowało problemami z zaprowadzeniem dziecka do dentysty. Jak poradzić sobie z tym problemem? Przede wszystkim warto uprzedzić dziecko, iż tego rodzaju wizyty są normalne i że każdy do dentysty chodzi. Kolejnym krokiem będzie wspólne przeanalizowanie, jakie zagrożenia mogą czyhać na jego zęby.
Warto również poszukać gabinetu stomatologicznego przyjaznego dzieciom – z pewnością jest takich wiele w Twojej okolicy. Taki gabinet najczęściej urządzony jest w sposób, aby nie straszyć dziecka – znajduje się w nim wiele kolorowych makiet z rysunkami, również zabawne maskotki. Wiele firm oferuje specjalistyczne zabawki nawiązujące do higieny jamy ustnej – stomatolodzy chętnie wykorzystują tego rodzaju produkty. Co jednak najważniejsze – w takich gabinetach stomatolodzy mają doskonałe podejście do dzieci. Nie tylko z nimi rozmawiają, ale też rozpoczynają wizytę od zapoznania się z całym gabinetem i sprzętem dentystycznym. Taka wizyta przed kontrolą zarobków może okazać się strzałem w dziesiątkę! Podczas pierwszej wizyty stomatolog przede wszystkim pragnie zaprzyjaźnić się z dzieckiem i pokazać mu, iż gabinet stomatologiczny nie jest tak strasznym miejscem. Kolejnym etapem będzie pogadanka o tym, jak ważna jest higiena zębów oraz dziąseł. Podczas takiej rozmowy dentysta bardzo często korzysta z plansza oraz tłumaczy dziecku, iż nieodpowiednie jedzenie oraz zaniechanie mycia zębów powoduje do tworzenia się dziurek, które należy leczyć. Nieleczone będą boleć i konieczne będzie ich dłuższe leczenie.

Warto również poruszać kwestię dbania o zęby w domu malucha – jeśli rodzice swoim zachowaniem będą dawać odpowiedni przykład, dziecko szybko zrozumie, jak ważna jest higiena tego miejsca. Jak skrupulatnie myć z dzieckiem zęby i zachęcać je do tego? Przydatna okaże się szczoteczka z ulubionymi bohaterami z bajek oraz niewielka klepsydra, która pozwoli na skuteczniejsze odmierzenie czasu mycia zębów. Warto również poszukać filmów dla dzieci lub też krótkich animacji, które kierowane są właśnie dla maluchów. Wiele z nich zawiera wskazówki, jak skutecznie czyścić zęby oraz jakie są tego dobre strony. Z pewnością dziecko zainteresuje się ciekawą animacją. W sieci znaleźć można również wiele ciekawych gier dla najmłodszych, w których celem jest wyeliminowanie zarazków z jamy ustnej.
Wiele rodziców wykorzystuje również niewielkie książeczki, które dostać można właśnie w gabinetach lekarskich, a które skierowane są do najmłodszych. Często są w nich różne malowanki.
Z pewnością każdy rodzić wśród takich rad znajdzie odpowiednie, które pozwolą skuteczniej dbać o zdrowie swojego dziecka

Related Post


Podziel się artykułem

Podobne artykuły

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.