Kamień nazębny można skutecznie usunąć

Ten zabieg jest w Polsce jest coraz popularniejszy. Coraz więcej osób decyduje się na skaling. Ale co to właściwie jest? Stali bywalcy gabinetów stomatologicznych doskonale wiedzą, że chodzi po prostu o usuwanie kamienia nazębnego.

Kamień nazębny powstaje z substancji, które znajdują się w naszej jamie ustnej. Najpierw bakterie i ich produkty przemiany materii, złuszczony naskórek, różne związki organiczne i nieorganiczne oraz reszki pożywienia osadzają się jako płytka nazębna, a po pewnym czasie twardnieją tworząc kamień nazębny. Skaling usuwa ten kamień. Kamienia nazębnego nie da się usunąć szczotkowanie zwykłą szczoteczką do zębów. Jest prostu za twardy. Dopiero skaling może oczyścić zęby z kamienia.

Dlaczego skaling jest konieczny? Kamień nazębny osadza się na zębach. Tworzą się przeróżne kieszonki i szczeliny między kamieniem a dziąsłami. W nich gromadzą się resztki pożywienia, a więc bakterie mają doskonałe warunki do rozwoju. Z reguły są to bakterie, które doprowadzają do chorób przyzębia, które w zaawansowanej fazie mogą skutkować utratą zębów. Pod kamieniem nazębnym łatwo dochodzi też do demineralizacji szkliwa. Skaling skutecznie im zapobiega, oczyszczając zęby z twardych narośli.

Stomatolog może zaproponować bardzo różne metody usuwania kamienia nazębnego. W zależności od tego, jakimi technikami przeprowadzany jest skaling i jakich narzędzi się używa, można wyróżnić m.in.

– metodę konwencjonalną – usuwanie kamienia ręcznym skalerem

– metodę mechaniczna – stosowane są specjalne frezy

– metoda ultradźwiękowa – stomatolog wykorzystuje ultradźwięki

– metoda laserowa – nowoczesna technika z wykorzystaniem lasera

– metoda chemiczna – wykorzystywane są chemiczne roztwory zmiękczające kamień

– metoda piaskowania – stosuje się specjalną piaskarkę.

Skaling staje się obecnie niezbędny, jako jeden z podstawowych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Jego zastosowanie jako profilaktyka chorób przyzębia, w tym groźnej parodontozy jest nieoceniona. Skaling jest zabiegiem bezbolesnym, więc nie należy się go zupełnie bać. Trzeba go stosować przynajmniej dwa razy do roku. Jeśli jednak kamień narasta wyjątkowo szybko, warto to robić częściej. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jeden skaling w roku.  Ale to zdecydowanie za mało, aby stan naszego uzębienia był doskonały. Dlatego najlepiej jest ustalić ze stomatologiem, ile razy w roku konieczny jest u nas skaling. Być może wystarczą standardowe dwa razy, a być może konieczny będzie skaling co 3 -4 miesiące.

Koszt skalingu wynosi od 150 do 250 zł, w zależności od zastosowanej metody i dodatkowych zabiegów. Jeśli decydujemy się na skaling metodą ultradźwiękową, to musimy wiedzieć, że istnieją do niej pewne przeciwwskazania. Nie powinny się jej poddawać osoby, które mają rozrusznik serca, kobiety w ciąży i osoby, które cierpią na pourazowe odklejanie siatkówki.

Po skalingu można zęby polakierować fluorem. Będą one wtedy lepiej zabezpieczone przed próchnicą. A ponieważ skaling doskonale oczyścił powierzchnię zębów, fluor będzie lepiej przenikał do szkliwa.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.