Leczenie kanałowe – ostatnia deska ratunku

dentist-797305_1280Leczenie kanałowe wielokrotnie jawi się jako postrach pacjentów. Jest to rzeczywiście ostateczność, jednak dzięki rozwojowi technologii coraz mniej nieprzyjemna i bolesna. Paradoksalnie, wcześniej pacjenci woleli usunąć ząb niż narażać się na niekomfortowe i długotrwałe leczenie kanałowe.
Dentyści na leczenie kanałowe decydują się przy poważnych uszkodzeniach i chorobie zęba. Jak wiadomo, nieleczona próchnica rozprzestrzenia się nie tylko na zęby sąsiednie, ale również wnika w coraz głębsze warstwy pojedynczego zęba. Z czasem próchnica może dotrzeć do samej miazgi zęba, a mnożące się bakterie wywołują w niej stan zapalny. Pacjenci niejednokrotnie uskarżają się na ból nie do wytrzymania, trwający nawet wiele godzin, nasilający się przy próbie konsumowania pokarmów ciepłych, zimnych, słodkich. Przy zmianie pozycji na leżącą lub pochyloną dolegliwości ból nasila się, choć i bez tego jest trudny do zniesienia.
W pewnym momencie środki przeciwbólowe nie pomagają. Nie warto zresztą czekać do ostatniego momentu, gdyż od zapalenia miazgi już tylko krok do martwicy lub zgorzeli. Wówczas ból sprawia nawet dotknięcie uszkodzonego zęba językiem. Z reguły w okolicach zęba tworzy się ropień, pojawia się opuchlizna, a pacjentowi zaczyna dokuczać zapalenie okostnej. Wówczas trzeba podjąć się procesu leczenia kanałowego, aby nie stracić zęba.
Lekarz – stomatolog rozpocząć powinien od prześwietlenia. Pozwoli to sprawdzić, jak duży jest zakres uszkodzenia i zweryfikować, czy leczenie kanałowe uratuje ząb. Niestety, czasami okazuje się, że jest już za późno. W większości przypadków jednak nie ma sytuacji beznadziejnych.
Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu komory zęba oraz kanałów korzeni zębowych z chorej miazgi i próchnicy. Po oczyszczeniu i dezynfekcji rany wypełnia się wolne przestrzenie w kanałach odpowiednim materiałem. Sama procedura  niewątpliwie nie należy do najprzyjemniejszych, jednak nie musi być bolesna. Najczęściej zresztą przeprowadzana jest po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. W wyjątkowych, szczególnie trudnych przypadkach zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.
Mimo że proces jest nieprzyjemny w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z nieodwracalnym zapaleniem miazgi zębowej, jest to jedyna metoda lecznicza, pozwalająca pozbyć się miejsca generującego chorobę i zagrożenia rozwinięcia się zakażenia. Alternatywą jest właściwie tylko usunięcie (ekstrakcja) zęba.
Najczęściej jeden zabieg nie wystarcza: trzeba powtarzać go wiele razy. Właśnie dlatego jest to usługa kosztowna i trwa często kilka tygodni. Mimo dyskomfortu, kosztów i czasu, jaki należy poświęcić, warto skorzystać z szansy, jaką daje leczenie kanałowe. Prawidłowo wyleczony ząb może posłużyć kilka lat. Mimo że protetyka oferuje coraz lepsze implanty i protezy, naturalne zęby są najlepszym wyborem. Nawet, gdy ząb zostanie ukruszony lub nadłamany w wyniku urazu, wykorzystuje się go jako bazę pod koronę. Usunięcie zęba powinno zawsze stanowić ostateczność.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.