Narzędzie stosowane w stomatologii

pobrany plik (2)Czasem zdarza się, że musimy odwiedzić stomatologa lub po prostu dentystę. Nasze zęby, o które dbamy, i które mają pełnić nasze funkcje jak najlepiej czasami się psują. Różne są powody psucia się zębów. Różni ludzie mają różne zęby o różnym stopniu podatności na próchnice i inne dolegliwości. Spożywamy wiele pokarmów zawierających sztucznie wprowadzane cukry. A te nie są dobre dla naszych zębów. Wielu ludzi też nie pamięta o regularnej higienie jamy ustnej. Niezależnie od tego czasem trzeba zęby zbadać lub nawet wyleczyć. Stomatolodzy i dentyści posługują się w tym celu rozmaitymi narzędziami.

Jedne z częściej stosowanych narzędzi stomatologicznych to koferdam. Nazywany jest on również po prostu ślinochronem. Stosuje się go w miejsce wałeczków ligniny. Zbudowany jest on z cienkiej, lateksowej gumy, w której znajduje się otwór. Przez ten otwór izoluje się ząb, który ma być poddany odpowiednim zabiegom. Na gumę zakłada się klamrę, której rozmiar uzależniony jest od wielkości zęba. Następnie koferdam zaciągany jest na ramkę zakładaną wokół ust pacjenta. Przeciętny wymiar arkusza to 15 x 15 cm, a niekiedy rolka o szerokości 12,5 – 15 cm.

Kolejnym narzędziem często stosowanym, które na pewno widzieliście, a jak nie to zobaczycie jest wiertarka dentystyczna. Nazywana jest również wiertarką stomatologiczną. Służy ona do opracowywania twardych tkanek zęba – mówiąc kolokwialnie do wiercenia w nim. I przygotowywania do dalszych zabiegów. Występują wiertarki szybkoobrotowe – turbiny powietrzne oraz wiertarki wolnoobrotowe. A do tych ostatnich zaliczamy prostnice i kątnice.

Turbiny napędzane są za pomocą sprężonego powietrza. Pracują one z prędkością od 200 tysięcy do 450 tysięcy obrotów na minutę. Mają zastosowanie przy otwieraniu ubytków i nadawaniu im zarysom. Ponadto służą do opracowania zębów pod wkłady koronowe. Tkanki skrawane oraz wiertło są chłodzone wodą. Szybkie obroty powodują wydzielanie się dużych ilości ciepła, a to źle wpływa na tkanki żywe zębów.

Prostnice natomiast są napędzane przez mikrosilniki elektryczne. Liczba obrotów to od 500 do 25 000. Stosuje się je w ortodoncji oraz protetyce. Służą one do obróbki protez oraz aparatów ortodontycznych.

Kątnice napędzane są przez mikrosilniki elektryczne. Podobnie jak prostnice. Liczba obrotów na minutę w ich przypadku to od 500 od 200 tysięcy. Dostępne są różne rodzaje kątnic. Kątnice z czerwonym paskiem osiągają prędkość do 200 tysięcy obrotów na minutę. Kątnice z niebieskim paskiem służą do opracowywania zębiny oraz wygładzania brzegów szkliwa. Kątnice z zielonym paskiem służą do opracowywania i polerowania wypełnień. Ponadto znajdują one zastosowanie w profilaktyce, endodoncji i chirurgii.

Różnego rodzaju narzędzia stomatologiczne mają na celu opracowanie zęba i umożliwienie przeprowadzania dalszych narzędzi. Bez nich nie byłoby możliwe dalsze leczenie zęba. Komplet narzędzi znajdujący się w gabinetach pozwala na przeprowadzanie różnorodnych zabiegów, których celem jest leczenie naszych zębów. Aby nam służyły do końca życia.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2017 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.