O chorobach zębów

pobrany plik (7)Chore zęby i dziąsła mogą wywołać wiele schorzeń. Należą do nich choroby nerek wywołane przez stan zapalny korzeni zębowych, choroby serca, zapalenie stawów, cukrzyca, stany zapalne zatok, nadciśnienie. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia higiena, właściwa dieta i wizyty kontrolne u dentysty.

Próchnica, jedna z najczęstszych chorób zębów, wywoływana jest przez bakterie, które rozwijają się w jamie ustnej pod wpływem cukrów. Dla naszych zębów najgroźniejsze są cukry proste, w tym cukier rafinowany, fruktoza, sacharoza i glukoza. Stąd zalecenia stomatologów, aby wyeliminować cukry proste z diety. Z kolei coca cola, sok pomarańczowy i jabłkowy zawierają niszczące szkliwo zębów kwasy. Jeżeli nie możemy obejść się bez tych napojów, to sięgajmy po nie w trakcie posiłku, nie dopuszczalne jest picie tych napojów pomiędzy posiłkami. Ryzyko próchnicy wzrasta u osób, które piją małe ilości wody. W suchym środowisku bakterie wywołujące próchnicę rozmnażają się się bardzo szybko. Próchnica atakuje nie tylko zęby stałe, ale też mleczaki u dzieci. Zęby mleczne zaatakowane przez próchnicę muszą zostać wyleczone, inaczej próchnica przeniesie się na zęby stałe.

Kolejną coraz częstszą chorobą jest paradontoza. Paradontoza jest chorobą przyzębia, która zagraża głównie osobom zaniedbującym higienę jamy ustnej, palaczom, osobom z wadami zgryzu, chorym na cukrzycę. Regularne usuwanie kamienia nazębnego (dwa razy w roku) może powstrzymać proces paradontozy. W leczeniu początkowych objawów paradontozy stosowane jest także podawanie leków przeciwzapalnych. Zaawansowana paradontoza leczona jest metodą kiretażu zamkniętego lub otwartego. Paradontozy nie należy lekceważyć, może ona spowodować nie tylko utratę zębów, ale sprowokować wystąpienie chorób serca.

Brak nawet jednego zęba nie jest tylko problemem natury estetycznej. Przede wszystkim tego typu brak powoduje zmianę zgryzu. Złe ustawienie zgryzu jest jedną z przyczyn próchnicy, ale nie tylko. Prowadzi to także do problemów trawiennych, powoduje bóle głowy lub żuchwy. Nawet niewielkie braki w uzębieniu doprowadzają do zmian w żuchwie, efektem są dolegliwości bólowe.

Większości chorób zębów i dziąseł można zapobiegać poprzez właściwą higienę. Zaleca się mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie. Szczególnie ważne jest ich wieczorne mycie, które zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego i próchnicy. Myć należy nie tylko zęby, ale także język. Na języku także gromadzą się wywołujące paradontozę i próchnicę bakterie. Zaleca się używanie średniomiękkich szczoteczek, można używać również szczoteczek elektrycznych. Higiena jamy ustnej powinna obejmować nie tylko mycie powierzchni zębów i języka, ale także oczyszczanie powierzchni pomiędzy zębami. Do oczyszczania powierzchni pomiędzy zębami służą nici dentystyczne. Zabieg nitkowania zębów jest tak samo ważny, jak ich szczotkowanie. Ostatni krok w higienie jamy ustnej to płukanie ust płynem antybakteryjnym. Stosowanie płynu antybakteryjnego zapobiega próchnicy, pomaga w przypadku nadwrażliwych zębów.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2017 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.