Poznaj ogólny stan zębów

Istnieją urządzenia, które pozwalają nam na kompletną diagnostykę naszego stanu uzębienia. Jednym z nich jest tak zwany pantomogram – dzięki niemu można w bardzo szybki i niezwykle wygodny sposób zapoznać się z ogólnym stanem zębów oraz wszystkich struktur, które je otaczają. Inaczej mówiąc, widzimy w dużym zbliżeniu kości szczęki oraz żuchwy, a także stawy skroniowe, żuchwowe oraz zatoki szczękowe.

Kto powinien wykonywać pantomogram? Dla kogo jest on szczególnie zalecany?

Jak się okazuje, jest to badanie profilaktyczne przeznaczone tak naprawdę dla każdego. Powinno się je robić raz na jakiś czas w sposób rutynowy po to, by jak najszybciej poznać ogólny stan wszystkich wymienionych w poprzednim akapicie narządów żucia.

W obecnych czasach większość gabinetów dentystycznych posiada pantomogram cyfrowy. Charakteryzuje się on zdecydowanie niższą dawką promieniowania niż jakiekolwiek inne urządzenie wykonujące zdjęcia rentgenowskie. Wiele osób obawia się wykonywać rentgen właśnie z powodu dawki promieniowania, która w większej ilości mogłaby okazać się szkodliwa.

Czym charakteryzuje się badanie przy pomocy urządzenia, jakim jest pantomogram?

– przede wszystkim – jest ono całkowicie niebolesne. W przeciwieństwie do większości innych zabiegów dentystycznych nie powinno ono w nas budzić żadnego strachu – co najwyżej irracjonalny, który towarzyszy większości osób przekraczających progi gabinetu dentystycznego

– badanie jest krótkie – trwa co najwyżej kilkanaście sekund. Nie stracimy zatem na niego cennego czasu, a możemy otrzymać bardzo wiele istotnych informacji zwrotnych
– dzięki niemu uzyskamy zdjęcie przeglądowe. Bardzo szybko zapoznamy się z ewentualnymi nieprawidłowościami w zdrowiu, takimi jak próchnica czy zmiany okołowierzchołkowe. Pantomogram pokazuje nam wszystkie nieprawidłowości – źle przeleczone kanałowo zęby, zatrzymanie zębów i tym podobne. W przypadku rzeczy bardziej zaawansowanych można wykonać bardziej szczegółowe zdjęcia.

Wiele osób zapomina o tym, jak bardzo istotna w przypadku zębów jest właściwa profilaktyka. Kiedy pantomogram powinien okazać się naszym obowiązkiem?

  • Jest on zalecany wówczas, gdy chcemy dokładnie poznać miejsca zajęte przez próchnicę, jakość przebytego leczenia kanałowego czy zbadać fakt obecności stanów zapalnych. Pantomogram pozwala nam na kontrolowanie naszego dentysty – t o właśnie on może wykazać, jaka jest jakość używanych przez niego wypełnień.
  • Każda osoba, która jest przed leczeniem ortodontycznym oraz protetycznym. Dzięki temu specjalista dokładnie zapoznaje się z panującymi w jamie ustnej warunkami. Jest to konieczne, jeżeli chcemy wykonać protezę, koronę lub most.
  • Ludzie przed leczeniem implantologicznym – dentysta musi orzec, czy włożenie czegokolwiek dodatkowego w dane miejsce jeszcze nie pogorszy stanu pacjenta

Pantomogram bardzo pomaga wszystkim, którzy muszą usunąć zęby zatrzymane bądź cierpią na jedną z chorób przyzębia, na przykład paradontozę. Dzięki temu można ocenić, jaki jest stopień zaawansowania danej choroby, a następnie dobrać metodę leczenia.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.