Regularne wizyty u stomatologa

dentist-428644_1280O tym, jak ważne jest dbanie o nasze uzębienie nie trzeba nikogo przekonywać. Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia oraz możliwość skutecznego rozdrabniania pokarmów. Niewiele osób wie, iż choroby zębów takie jak próchnica mogą rzutować na inne organy, jak np. serce. Aby zachować zdrowie konieczne jest regularne badanie stanu naszej jamy ustnej. Jak często? Jakiego lekarza wybrać? O co pytać?

Wizyty u stomatologa nie kojarzą się nam najlepiej – zazwyczaj pierwsze skojarzenie to bolesne borowanie. Biorąc jednak sprawę na logikę należy pamiętać, iż borowanie to ostateczność. Tego rodzaju leczenie ma miejsce, kiedy zmiana została zauważona za późno lub była długo ignorowana. Jeśli pragniemy zachować zdrowie zębów i ustrzec się przed borowaniem regularne wizyty są niezbędne. Osoby, które odczuwają lęk przed wizytami u stomatologa powinny zasięgnąć porady znajomych i bliskich – z pewnością mogą oni polecić sprawdzonego lekarza, który jest nie tylko sympatyczny, ale i profesjonalny. Niezwykle ważne jest, aby stomatolog wzbudzał nasze zaufanie. Tylko wtedy będziemy czuli się komfortowo w jego fotelu.

Poszukując stomatologa warto również pomyśleć o naszych dzieciach. Dzieci jak nikt inny nie lubią wizyt stomatologicznych. Na szczęście coraz więcej gabinetów stomatologicznych jest przystosowanych do wizyt małych pacjentów. Najczęściej taka wizyta rozpoczyna się od przywitania z lekarzem, kolejnym krokiem jest oprowadzenie dziecka po gabinecie i wytłumaczenie mu jak działają konkretne przyrządy. Kolejno zaś lekarz poprosi dziecko o pokazanie uzębienia. Grzeczni pacjenci na odchodnym dostaną również drobny upominek – naklejkę czy próbkę pasty dla dzieci.

Jakiego lekarza wybrać?

Z pewnością warto szukać specjalisty, który wzbudzi nasze zaufanie oraz posiada pozytywne opinie innych pacjentów. Opinii poszukać możemy na przykład w sieci lub też podpytać innych oczekujących w poczekalni do gabinetu stomatologicznego. Profesjonalny stomatolog na początku wizyty przeprowadzi z nami krótki wywiad środowiskowy, w którym zapyta o przebyte choroby, dotychczasowe problemy. Na pierwszą wizytę u nowego lekarza warto również zabrać zdjęcia rentgenowskie z dotychczasowego leczenia, o ile takie posiadamy. Dobrego stomatologa warto szukać z polecenia, ale również w lokalnej prasie czy też w sieci.

O co pytać w gabinecie?

Zanim wybierzemy się do lekarza warto samodzielnie wykonać przegląd zębów w domu i sprawdzić, czy jest coś, co nas niepokoi. Może być to zacienione miejsce na szkliwie, czarne plamki, odsłonięte szyjki zębowe. To klasyczne dolegliwości, na które odpowiedzią jest zazwyczaj leczenie. Doświadczony stomatolog może jednak zasugerować zmianę szczoteczki do zębów, pasty, sposobu szczotkowania. Lekarze bardzo pozytywnie reagują na samodzielne próby przeglądania zębów przez pacjentów – to sprawia, iż wiele problemów zostaje wyleczonych zanim jeszcze pojawi się nieprzyjemny ból. W przypadku dzieci warto pytać również o lakowanie ząbków, rodzaj pasty, która będzie idealna dla małego dziecka.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2017 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.