Śnieżny uśmiech dzięki koronom cyrkonowym

Zniszczone lub wyrwane zęby powinny zostać naprawione i uzupełnione. Jeśli już zdecydujemy, jaką metodę uzupełnienia i naprawy wybieramy, to musimy też zastanowić się, jakie mają wyglądać nasze przyszłe zęby. Jednym słowem musimy określić, jak ma wyglądać korona zęba. Wśród wielu różnych propozycji, fachowcy polecają ostatnio bardzo trwałe i ładnie wyglądające korony cyrkonowe.

Czym są korony cyrkonowe? Ogólnie mówiąc, są to bardzo nowoczesne uzupełnienia, które pokrywają zniszczoną koronę zęba. Wykonuje się je z bardzo trwałego i wytrzymałego materiały, który nazywa się tlenkiem cyrkonu. Często używana jest też nazwa cerkon. Tlenek cyrkonu jest znakomitym materiałem, który nie powoduje alergii i nie wpływa na organizm ludzki. Wcześniej ten materiał stosowano w protezach stawu biodrowego. Korony cyrkonowe można bardzo dokładnie dopasować do uzębienia pacjenta, ponieważ z bloczka zrobionego z tlenku cyrkonu wycina się je komputerowo.

Gdzie można montować korony cyrkonowe? Okazuje się, że wytrzymałość i odporność tego ceramicznego materiały powoduje, że korony cyrkonowe mogą być używane do uzupełniania zarówno przednich zębów, jak i tylnych. Dodatkową zaletą jest to, że korony cyrkonowe nie mają tzw. podbudowy metalowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jeśli korony cyrkonowe są montowane na przednich zębach, nie widać sinawego podbarwiania dziąsła, które daje metalowa podbudowa innych koron.

Zastosowanie koron cyrkonowych to zupełnie nowy wymiar w stomatologii. Wspomniany wcześniej brak metalowej podbudowy daje jeszcze jedną korzyść. Korony cyrkonowe nie wpływają na badania wykonywane najnowocześniejszymi technikami np. rezonansem magnetycznym w obrębie głowy.

Ile kosztują korony cyrkonowe? Są drogie, ale mimo to warto się na nie zdecydować. Wysoka cena wynika przede wszystkim z trudności w obrabianiu tego twardego materiału. Jednak zalety, jakie tlenek cyrkonu prezentuje, zdecydowanie przemawiają za nim. Korony cyrkonowe można bardzo dokładnie dopasować do koloru naturalnych zębów. Dzięki bardzo gładkiej powierzchni nie osadzają się na nich osady, co zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego. Korony cyrkonowe można też stosować do implantów. Samo wykonanie korony cyrkonowej wymaga doskonałej znajomości samego materiału oraz dobrze zaprogramowanych komputerów. Tradycyjnie pobrany wycisk zębów, jest bowiem komputerowo skanowany.  Komputer programuje, jak mają dokładnie wyglądać przyszłe korony cyrkonowe dla pacjenta. Następnie korona jest ostatecznie frezowana przez urządzenie sterowane komputerowo. Pozwala to uzyskać niezwykle dobrze dobrane korony cyrkonowe.

Te wszystkie cechy powodują, że obecnie pacjenci mając do wyboru szereg różnych materiałów wykorzystywanych w protetyce, coraz chętniej decydują się na korony cyrkonowe. Nie ma w tym nic niezwykłego, gdy weźmie się pod uwagę trwałość, wygląd, biokompatybilność i doskonałe parametry wytrzymałościowe tlenku cyrkonu. Czyli warto postawić na nowoczesność także w protetyce.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.