Sposoby na świeży oddech

Black_triangle_missing_papillaNieprzyjemny zapach z ust to problem, z którym z pewnością zetknął się każdy z nas. Utrudnia on funkcjonowanie i sprawia, że często czujemy się naprawdę mocno skrępowani. Podpowiadamy jak sobie z nim skutecznie poradzić.

Przede wszystkim szczotkowanie
Nieprzyjemny zapach z ust nie będzie naszym problemem, jeśli będziemy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie stanowi w tym wypadku podstawę. Trzeba pamiętać, że nie wystarczy umyć zęby tylko rano i wieczorem. Istotne jest również odpowiednie dobranie pasty i szczoteczki do zębów, a także sama technika mycia. Jeżeli chcemy mieć idealnie wyczyszczone zęby, powinniśmy zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną. Wykonuje ona bowiem o wiele więcej ruchów w ciągu minuty niż tradycyjna szczoteczka. Jej dodatkowym plusem jest to, że skutecznie masuje dziąsła.

Nici dentystyczne
Nieprzyjemny zapach z ust jest często wynikiem resztek jedzenia, które zalegają po posiłku w przestrzeniach znajdujących się między zębami. Pozbyć można się ich przy pomocy nici dentystycznej. Szczoteczka nie jest bowiem w stanie dotrzeć do niewielkich przestrzeni. Skorzystanie z nitki dentystycznej i wypłukanie ust zwykłą wodą to nie problem nawet w pracy czy w podróży.

Usuwaj kamień
Jeżeli dbamy o higienę jamy ustnej, a mimo to nieprzyjemny zapach z ust nieustannie nam towarzyszy, koniecznie powinniśmy udać się do stomatologa. Być może przyczyną jest osad nazębny, który potocznie określamy mianem kamienia. Powoduje on bolesne choroby dziąseł, które objawiają się między innymi ich krwawieniem, również w czasie szczotkowania.

W gabinecie stomatologicznym kamień usuwa się obecnie za pomocą tak zwanego scallingu ultradźwiękowego. Zabieg jest bezbolesny, ale wrażliwsi pacjenci mogą odczuwać spory dyskomfort. Aby wzmocnić efekt zabiegu, warto zdecydować się również na piaskowanie, a następnie pokrycie powierzchni zębów specjalnym lakierem. Kamień będzie odkładał się zdecydowanie wolniej, a my dłużej będziemy cieszyć się ładnymi zębami i świeżym oddechem.

Scalling raz w roku można wykonać w ramach NFZ. Niestety, zabieg piaskowania nie jest refundowany.

Co, kiedy nie mamy szczoteczki?
Jeżeli z jakiegoś powodu nie mamy ze sobą szczoteczki do zębów, a mimo to chcemy odświeżyć sobie oddech, powinniśmy dokładnie i kilkakrotnie wypłukać jamę ustną wodą. Pomocne przy usuwaniu resztek jedzenia okazuje się także chrupanie twardych warzyw, do których zalicza się marchew, kalarepę oraz rzodkiewkę. Wielu stomatologów zaleca także jedzenie migdałów, które skutecznie oczyszczają zęby ze zgromadzonego na nich osadu.

Co, kiedy jedliśmy czosnek lub cebulę?
W tym wypadku stomatolog nie jest nam potrzebny. Warto mieć natomiast pod ręką zieloną pietruszkę, która doskonale niweluje brzydki zapach, na długo odświeżając oddech. Pomocna będzie również miętowa guma do żucia. Dobrym sposobem jest także rozgryzienie kilku ziarenek kawy lub goździków. Sposoby są wyjątkowo skuteczne, a jednocześnie bardzo tanie i dostępne każdemu z nas niezależnie od tego, gdzie właśnie się znajdujemy.Black_triangle_missing_papilla

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2017 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.