Zawód trudny, ale dający satysfakcję

Na ten wydział na uczelniach medycznych jest zwykle najwięcej chętnych. Stomatologia to marzenie wielu maturzystów. Stomatolog uzyskuje uprawnienia do leczenia po skończeniu pięcioletnich studiów na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Zamiast pracy magisterskiej musi zdać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy. Po odbyciu rocznego stażu młody stomatolog może już zajmować się leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej oraz stawu skroniowo-żuchwowego.

Stomatolog ma dziś do dyspozycji pełny zestaw nowoczesnej diagnostyki. Zanim przystąpi do leczenia, może dokładnie zdiagnozować problem i zaplanować leczenie. Stomatolog wykorzystuje nie tylko tradycyjne zgłębnikowanie zębów i zdjęcia rentgenowskie, ale też rezonans magnetyczny, tomograf czy badanie elektrycznej aktywności komórek bakteryjnych. Przy leczeniu kanałowym standardem jest użycie mikroskopu.

Diagnostyka to dopiero początek. Stomatolog po zdiagnozowaniu problemu musi wybrać najlepszy i najefektywniejszy sposób leczenia. Tu też współczesna medycyna daje pole do popisu. Najczęstszą chorobą zębów jest próchnica. Najlepiej jest zapobiegać, ale gdy na zębie pojawi się plamka, trzeba jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Być może wystarczy specjalny preparat z fluorem, który odnowi szkliwo. Stomatolog może też spróbować fotoablacji laserowej. Jednak gdy ubytek jest większy, konieczne staje się borowanie. Jest ono niezbędne, aby usunąć chorą tkankę zęba. Dziś stomatolog używa szybkoobrotowych wierteł, chłodzonych wodą. Dzięki temu zabieg jest mniej bolesny i nie czuć zapachu spalonej kości.

Po wyczyszczeniu ubytku stomatolog wypełnia go specjalnie dobraną plombą. Dobór zależy od grubości ścianek zęba, a także od tego, czy są to zęby przednie czy tylne. Dzieci z mleczakami mogą wybrać kolor plomby.

Plombowanie zębów najczęściej jest obecnie robione w znieczuleniu miejscowym. Również usuwanie zębów stomatolog przeprowadza w znieczuleniu. Dzięki temu pacjent zdecydowanie chętniej wraca do gabinetu, bo ból przestaje być problemem.

Stomatolog zajmuje się też estetyką i ochroną uzębienia. Część zabiegów estetycznych ma też znaczenie prewencyjne. Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, nie tylko poprawia estetykę, ale też zapobiega chorobom przyzębia, np. paradontozie. Stomatolog przeprowadza też lakierowanie zębów, lakowanie i fluoryzację zębów. Skutecznie zapobiegają one rozwojowi próchnicy pod warunkiem, że będzie się bardzo dbało o higienę jamy ustnej.

Gdy jednak z różnych przyczyn zęby wypadną lub zostaną usunięte, stomatolog może zaproponować uzupełnienie tych ubytków. W zależności od zasobności portfela mogą to być różnego rodzaju protezy lub nowoczesne, wygodne, ale drogie implanty. Być może już niedługo stomatolog uzyska jeszcze jedną metodę odbudowywania zębów. Od niedawna prowadzone są intensywne prace nad wyhodowaniem nowych zębów z komórek macierzystych. Dotychczasowe wyniki są dość obiecujące i niewykluczone, że za kilkanaście lat zamiast implantów będą nam wszczepiane prawdziwe zęby.

Related Post


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2018 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.